Czym jest osprzęt pokładowy?

W dzisiejszych czasach ludzie bardzo lubią podróżować po świecie jak i po naszym pięknym kraju i spędzać czas z rodziną. Można na przykład aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu spacerując, żeglując czy też chodząc po górach. Na żeglugę niestety albo stety potrzebne są specjalne uprawnienia. Dlatego też ludzie decydują się na to, aby uzyskać odpowiednie uprawnienia. Jak wszyscy wiemy, nie każdy może sterować łodzią. Niezastosowanie się do tego i brak specjalnych uprawnień spowoduje nałożenie wysokiej grzywny. Zwykle ludzie decydują się na wynajęcie łodzi ale coraz częściej kupują własną łódź. To wszystko dzięki Internetowi, w którym można znaleźć wiele stron gdzie można kupować tanio różnego rodzaju sprzęty. Czy to dobry pomysł? Dlaczego nie. Jeśli jednak ktoś go nie zna, warto skonsultować się z kimś, kto ma wiedzę na ten temat. Z pewnością mogą ocenić, czy mają wszystko, a przede wszystkim te przedmioty, które muszą zostać zakupione lub wyprodukowane, dla konkretnej łódki. Jak wszyscy wiemy, każdy statek musi być wyposażony w apteczki i inny sprzęt ratunkowy, taki jak boje, koła ratunkowe, kamizelki itp. Jeśli jakaś osoba nie dostosuje się do tego i w razie kontroli będzie czegoś brakowało to również mogą być nałożone kary pieniężne. Celem tego artykułu jest przedstawienie, czym jest osprzęt pokładowy.

Jakie jest najważniejsze wyposażenie łodzi?

Zanim poznamy jakie jest niezbędne wyposażenie łodzi to warto na początek dowiedzieć się czym w ogóle jest osprzęt. To nic innego jak wszystkie elementy, które służą jedynie do trwałego lub tymczasowego mocowania elementów konstrukcyjnych znajdujących się przy wyposażeniu pokładowym. Można je również znaleźć w niektórych częściach takielunku morskiego.
W większości przypadków możemy znaleźć takie akcesoria jak:

  • Haczyki -Oczywiście służą tylko do mocowania podnoszonego towaru i mocowania sprzętu lub produktów na statku. Możemy wyróżnić następujące rodzaje haków: haki zwykłe, haki płaskie, haki odrzutowe, haki składane, haki cargo i inne.
  • Klamry, zwane zwykle szaklami, służą głównie do łączenia łańcuchów
  • Zszywki -Oczywiście są to nic innego jak stalowe ogniwa przyspawane na stałe do pokładu lub nadbudówki. Dzięki nim mogliśmy zamocować takielunek stały.
  • Pierścień – okrągłe ogniwo łańcucha wykonane ze stalowego lub ocynkowanego pręta żelaznego. Dzięki nim możemy mocować liny, liny, łańcuchy itp.

Przed zakupem łodzi warto zainteresować się tematem i poszukać informacji na temat wyposażenia i uprawnień. To pozwoli uniknąć późniejszych nieporozumień.