Jakie są pozycje układania niemowlaka do snu?

Właściwe układanie noworodka do snu nie jest prostą sprawą. Należy pamiętać, że dziecko będzie w określonej pozycji leżało przez kilka godzin
Maluszek nie potrafi sam zmieniać pozycji. Dlatego każdy z rodziców powinien wiedzieć, jak układać noworodka do snu, aby było mu najbezpieczniej i najwygodniej. Niemowlaka do spania można ułożyć w trzech pozycjach a mianowicie na plecach, na brzuchu i na boku.

 
Najbezpieczniejsza pozycją do spania dla niemowlęcia jest pozycja na plecach. Układając noworodka do snu w tej pozycji warto pamiętać aby główka była odchylona na bok, dlatego że zabezpiecza to przed zachłyśnięciem się pokarmem. Dziecko powinno spać na płaskim materacu bez poduszki do około 6 miesiąca.
Z kolei zaś pozycja na boku zalecana jest gdy zdarzają mu się częste ulewania. Układając dziecko w tej pozycji, należy pamiętać aby nie podkładać za jego pleckami żadnych kocyków czy ręczników. Maluszek w nocy może upaść buzią na materac i stracić dostęp do powietrza.
Jak sugerują specjaliści malec nie powinien leżeć na brzuchu dłużej niż 15 minut dziennie. Powinien być obserwowany przez rodziców, ponieważ pozycja na brzuchu powoduje trudności z oddychaniem i dziecko może się udusić.