Jakie podłoże do akwarium?

Wybór właściwego podłoża do akwarium jest niezwykle ważny. To od niego zależy w szczególności czy rośliny będą miały dobre warunki do rozwoju i jak będzie wyglądało akwarium.
Do najważniejszych jego funkcji należy umożliwienie prawidłowego wzrostu oraz dostarczanie substancji odżywczych w ilości wystarczającej do optymalnego rozwoju. A zatem jaki żwirek do akwarium?
Jeżeli nie planujemy sadzić roślin, które mają rozległe korzenie, podłoże może składać się z większych kamyczków. Bardzo drobny piasek bardzo często tworzy twardą warstwę, która nie sprzyja rozrostowi korzeni. Ponadto mogą tworzyć się w nim strefy beztlenowe i tym samym rozpocząć procesy gnilne. Podłoże z samego żwiru nie jest najlepszym rozwiązaniem do stworzenia akwarium roślinnego. Wskazane jest przynajmniej uzupełnienie go kulkami nawozowymi pałeczkami lub tabletkami. Ponadto warto jest, aby nawóz ułożyć w równych odległościach, a następnie przysypać żwirem. W sytuacji gdy mamy niewielką ilość roślin ukorzeniających się w dnie, nawożenie należy zastosować bezpośrednio po posadzeniu, dostosowując jego rozmieszczenie do poszczególnych gatunków roślin.