Czym jest IP adres?

Każdy użytkownik Internetu wielokrotnie spotkał się z pojęciem adresu IP. Tak naprawę jednak niewiele osób wie, czym ten adres jest i jakie ma zadanie. Wyjaśnienie znajdziesz poniżej.

IP – co to takiego?

IP adres to inaczej unikatowy numer, który nadawany jest urządzeniom podłączonym do sieci komputerowych protokołu IP (czyli na przykład globalnej sieci jaką jest Internet). Służy on do identyfikowania tych urządzeń. Nie jest to numer przypisany do sprzętu, tylko do konkretnego połączenia – po rozłączeniu i ponownym połączeniu moje ip się zmieni.

Rodzaje adresów IP

Istnieje kilka rodzajów protokołów IO. Najpopularniejszą wersją jest używana od 1977 wersja IPv4. Gdy liczba adresów z „czwórki” zaczęła się wyczerpywać, pojawiła się wersja IPv5, która jednak nie zdobyła zbyt dużej popularności. W 2001 roku wprowadzona została wersja IPv6, która rozszerzyła możliwości, jakie dawała IPv4. Obecnie jest ona coraz częściej wykorzystywana, przede wszystkim dlatego, że liczba użytkowników sieci stale rośnie, liczba adresów jest natomiast stała i bardzo szybko się wyczerpuje.