Ścigacz, cruiser, chopper i inne – poznaj najpopularniejsze rodzaje motocykli

Na rynku możesz znaleźć motocykle różnego rodzaju, dostosowane do niedalekich wypraw pozamiejskich oraz wielodniowych, turystycznych eskapad. Każdy z typów charakteryzuje się inną masą, mocą, sposobem prowadzenia i wyglądem. W tekście omówimy najpopularniejsze motocykle, wskażemy, jakie jest ich zastosowanie oraz jaki rodzaj odzieży najlepiej sprawdzi się podczas jazdy konkretnym pojazdem.

Niektóre motocykle wymagają większego doświadczenia od kierowcy, są cięższe i bardziej masywne. Pozostałe to niezwykle zwrotne pojazdy, o niższej masie i większym przyspieszeniu. Wszystkie łączy jedno – konieczność wyboru odpowiednich ubrań i kasku, zapewniających pełne bezpieczeństwo i komfort w trakcie jazdy.

Cruiser i chopper

To rodzaj motocykli miejskich. Nadają się do jazdy po mieście, ale sprawdzą się też na dłuższych trasach. Charakteryzują się masywną i niską budową, opartą na wydłużonej ramie. Cruisery mają wydłużoną kierownicę oraz odsłonięty (najczęściej widlasty) silnik. Chopper to z kolei cruiser po modyfikacjach (np. zmianie kierownicy lub oryginalnym malowaniu).

Tego rodzaju motocykle kojarzą się ze stylem ulicznym i filmami drogi typu „Easy Rider”. Fani cruiserów stawiają na ubrania, które są modne, ale jednocześnie bezpieczne i wygodne. Polecany strój na taki rodzaj jednośladu to kurtka motocyklowa skórzana (np. z motywem orła) oraz spodnie, trampki motocyklowe i integralny kask. Wielu fanów tych pojazdów nosi też rękawice skórzane z obciętymi palcami.

Motocykl sportowy (ścigacz)

Sportowy motocykl nazywany jest również ścigaczem. Nadaje się szczególnie do jazdy po torach sportowych. Cechuje go aerodynamiczna sylwetka, niska waga i konstrukcja, która zmusza kierowcę do pochylenia do przodu (dzięki czemu zmniejsza opór powietrza). Zwykle ich prędkość maksymalna przekracza 200 kilometrów na godzinę, a twarde zawieszenie zwiększa przyczepność do płaskiej drogi.

Jazda takim motocyklem wymaga zastosowania artykułów zapewniających kompleksową ochronę. To gruby kombinezon motocyklowy jednoczęściowy ze skóry, kask z najlepszych tworzyw, pełne rękawice, a także buty sportowe usztywniające nogę. Wszystkie te ubrania muszą mieć certyfikowane protektory.

Motocykle typu cross i enduro

Cross i enduro to motocykle terenowe, idealne do poruszania się po lasach, drogach gruntowych czy w terenie górskim. Mają rozbudowane zawieszenie ze specjalnymi amortyzatorami, przyjmującymi na siebie oddziaływanie nierówności. Są to maszyny lekkie, bez obudowy silnika. Mają bardzo dynamiczne przyspieszenie. Różnią się od siebie kwestią dopuszczenia do ruchu. Motocykle cross nie mają świateł stop i kierunkowskazów. Służą głównie do jazdy sportowej (po torach motocrossowych). Z kolei enduro to maszyny terenowe, ale dostosowane do ruchu publicznego.

Jazda crossem lub enduro wymaga zastosowania specjalnego rodzaju odzieży i artykułów ochronnych. Kask cross ma wydłużoną część szczękową, chroniącą dolną część twarzy w razie upadku oraz specjalny daszek osłaniający przed słońcem. Skorupa takiego kasku (jak w przypadku egzemplarzy na ścigacze) musi być oparta na najlepszych kompozytach (np. włóknie węglowym). Do tego każdy posiadacz enduro lub cross korzysta z gogli osłaniających oczy. Na strój fana motocrossu składa się także zbroja lub buzer. To specjalne protektory zabezpieczające kręgosłup i ramiona przed ewentualnym urazem. Do tego musisz mieć też specjalne, grubsze rękawice enduro i wysokie buty ze specjalnym zapięciem, mocno usztywniające stopę i chroniące np. przed kamieniami. Na wszystko zakłada się swobodne spodnie i modną, przepuszczającą powietrze bluzę.

Jednoślady turystyczne

Motocykle turystyczne są masywne, zabudowane i bardzo wysokie. Mają wiele nowoczesnych funkcji, których nie spotkasz w innych rodzajach jednośladów. To między innymi radio czy ogrzewanie. Wyposażone są w rozbudowany system bagażowy (oparty na kufrach). Ich praca przypomina trochę samochód. Również posiadają układ chłodzenia, gdyż ich silnik jest schowany za karoserią. Te pojazdy przystosowane są do długich tras i umożliwiają wygodne przejechanie nawet tysięcy kilometrów.

Fani motocykli turystycznych stawiają przede wszystkim na odzież tekstylną. To lekki, a jednocześnie mocny rodzaj ubrań, wykonany z materiałów syntetycznych. Na strój fana turystycznych wojaży składa się kurtka motocyklowa tekstylna, spodnie z takiego samego materiału (lub alternatywnie kombinezon tekstylny), wysokie buty (wygodne, wentylowane i chroniące użytkownika) i komfortowe rękawice (w chłodnie dni powinny mieć ocieplaną wkładkę). Ważny jest także kask szczękowy. To specjalny rodzaj z otwieraną częścią szczękową, który zapewnia bardzo wysoki poziom komfortu, ułatwiając np. spożywanie posiłków bez ściągania go z głowy.

Pamiętaj, że poza zakupem sprawnej maszyny określonego typu, koniecznie należy znaleźć dedykowane do niej, wysokiej jakości ubrania. To znacznie wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy motocyklisty.