Czym grozi jazda ze zużytym układem hamowania?

To właśnie układ hamowania w największym stopniu odpowiada za bezpieczeństwo zarówno kierowcy i pasażerów, jak i pozostałych użytkowników ruchu drogowego. Najważniejsze zadania tego układu to stopniowe zmniejszanie prędkości lub całkowite zatrzymanie pojazdu w jak najszybszym czasie w nagłej sytuacji oraz bezpieczne unieruchomienie samochodu w czasie postoju.

Jakie są najważniejsze sygnały zużycia lub awarii układu hamowania?

Głównymi elementami układu hamulcowego są klocki i tarcze hamulcowe, które wraz z eksploatacją samochodu ulegają zużyciu i wymagają okresowej wymiany. Częstotliwość eksploatacji tych elementów jest kwestią indywidualną i zależy od warunków oraz techniki jazdy. Klocki hamulcowe odpowiadają za zatrzymywanie się pojazdu, dlatego ich zużycie może powodować znaczące wydłużenie tego procesu, a tym samym czasu reakcji na nagłe sytuacje. Pierwszym niepokojącym objawem może być tzw. „bicie” podczas hamowania.

Oprócz tego, o usterkach tarcz i klocków hamulcowych mogą świadczyć również wibracje i stukot słyszalny w czasie hamowania oraz zapach spalenizny unoszący się z samochodu. Pojawia się również konieczność coraz częstszego dolewania płynu hamulcowego, nagrzewanie się felg oraz zauważalne dźwięki tarcia podczas jazdy.

Dlaczego zużyty układ hamulcowy wymaga natychmiastowej naprawy?

Najważniejszym zadaniem układu hamulcowego jest zapewnienie bezpiecznej jazdy. Zużycie tarcz lub klocków znacząco wydłuża drogę samochodu potrzebną do całkowitego zatrzymania, co w przypadku konieczności szybkiego zareagowania i gwałtownego hamowania, może skończyć się tragicznie. Oprócz kwestii bezpieczeństwa ważne są także koszty. Szybka reakcja na pierwsze objawy zużycia układu pozwala zapobiec rozprzestrzenianiu się poważniejszej awarii, a tym samym możliwe jest uniknięcie wysokich cen za naprawę.

Wysokiej jakości części do naprawy układu hamulcowego dostępne są w hurtowni motoryzacyjnej S-Auto, która oferuje szeroki wybór tarcz i klocków hamulcowych, akumulatorów, filtrów i innych akcesoriów różnych marek motoryzacyjnych. Odpowiednio dobrane części zapewnią nie tylko bezpieczną, ale także komfortową jazdę. Co więcej, jakościowo dobre elementy układu hamulcowego będą dłużej pełnić swoje funkcje i rzadziej ulegać zużyciu i awariom.