Czy każde niesprawne auto można zezłomować?

Skup aut to miejsce, które przyjmuje wyeksploatowane lub niesprawne pojazdy i samochody powypadkowe, jakich nie opłaca się naprawiać. To najlepsza propozycja na pozbycie się aut, które nie nadają się do dalszego użytkowania, a równocześnie na zarobienie na nich. Czy można oddać każdy niesprawny samochód na złom?

Jakie pojazdy można oddać na złom?

Skup to propozycja dla osób, które chcą szybko dokonać transakcji i pozbyć się uszkodzonego samochodu. Takie miejsca nie mają żadnych ograniczeń związanych ze stanem przyjmowanych pojazdów. Złomują zarówno te używane, uszkodzone, powypadkowe, jak i takie, które nie nadają się do dalszej eksploatacji. Kasacja pojazdów jest procesem, dla którego najważniejsze są poszczególne podzespoły znajdujące się w samochodzie. Te, które są tylko lekko uszkodzone, poddaje się naprawie i odsprzedaje.

Czy skup aut zawsze przyjmie samochód?

W przekazaniu auta na złom nie jest problemem niekompletność wraku. Bez względu na to, czego brakuje, można oddać pojazd, jednak w takiej sytuacji skup może naliczyć opłaty za każdy brakujący kilogram. Oddając auto, trzeba również potwierdzić swoją tożsamość i prawo do dysponowania nim. Gdy samochód nie ma dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu, wtedy niezbędne jest zaświadczenie z wydziału komunikacji. Gdy z kolei VIN jest nieczytelny, trzeba dostarczyć opinię rzeczoznawcy i nabić właściwy numer.

Dodatkowo należy pamiętać, że każdy zarejestrowany samochód (nawet gdy jego stan techniczny jest zły i uniemożliwia jego eksploatację), musi mieć wykupione obowiązkowe OC. Nie jest potrzebne przy przekazywaniu auta na złom, ale właściciel może zostać ukarany przez UFG za jego brak, po tym, gdy już formalnie pozbędzie się samochodu i wyrejestruje go w wydziale komunikacji. O wszystkich formalnościach poinformuje autorecykling i części zamienne Arpol, który dba o swoich Klientów.

O czym pamiętać przy złomowaniu aut?

Bardzo ważne jest, aby wybierać cenione skupy samochodów, które działają na podstawie obowiązujących przepisów. Współpraca z niezarejestrowanymi punktami niesie za sobą ogromne ryzyko. Profesjonalny zakład złomowania aut zadba o właściwie zabezpieczenie płynów eksploatacyjnych i takich elementów pojazdu, które mogłyby stanowić zagrożenie – np. akumulator.